taylorwarlick03 taylorwarlick03
  • 04-04-2020
  • Mathematics
contestada

Suppose that 16 inches of wire costs 64 cents.
At the same rate, how much (in cents) will 13 inches of wire cost?

Respuesta :

zalej15 zalej15
  • 04-04-2020

Answer:

52

Step-by-step explanation:

each inch cost 4 cents

Answer Link
Officialalehpeter
Officialalehpeter Officialalehpeter
  • 04-04-2020

Answer:

52cents

Step-by-step explanation:

Since,16inches=64cents

13inches=x

Cross multiply

16x=64×13

16x=832

Let's make x the subject of formula by dividing both sides by 16

X=52

So 13 inches gives 52cents

Answer Link

Otras preguntas

Henry has ridden 76 miles of a bike course. The course is 95 miles long. What percentage of the course has Henry ridden so far?
If we double the resistance in a circuit but keep the current in it constant, the power dissipated by that circuit will
During this reaction, p4 + 5o2 → p4o10, 0.800 moles of product was made in 15.0 seconds. what is the rate of reaction? 56.8 g/min 227 g/min 908 g/min 13,600 g/
plz help ill give you brainlist
Alicia purchased H half gallons of ice cream for $3.50 each and P packages of ice cream cones for $2.50 each. She purchased 14 items and spent $43. What would
Here's a super easy one. What part of 72 is 36a?
The school you want to go to has an acceptance rate of 12% . That means that 12% of the students who apply to the school get in. The school took in 2,400 st
"symptoms of type 1 diabetes include increased urination, unexplained weight loss"
Find a and b if x^4+3x^3−2x^2+ax+b is divisible by (x^2–3x+2)
Evaluate the function f (x)  4 • 7x for x  1 and x = 2. Show your work