Sarakarmendariz
Sarakarmendariz Sarakarmendariz
  • 02-05-2020
  • Mathematics
contestada

Goran bought 7 pounds of sugar for $4 . How many dollars did he pay per pound of sugar?

Respuesta :

OneTrackMind
OneTrackMind OneTrackMind
  • 02-05-2020

Answer: $1.75

Step-by-step explanation:

Divide 7 by 4 to get 1.75.

Convert that number into a dollar amount and you are done!

The question may want you to round the number to the nearest dollar, if that is the case, the answer is $2.00

Answer Link

Otras preguntas

What would be the result of a mutation that deactivates the regulatory gene of a repressible operon in an escherichia coli cell? A) irreversible binding of the
I need help with this question please.
What is the volume of the square pyramid with base edges 16m and height 24m?
Write 88% as a fraction in simplest form
Hannah and Anthony are siblings who have ages that are consecutive odd integers. The sum of their ages is 92. Which equations could be used to find Hannah’s age
Austin reads 8 books. He reads 4 more books than Emily. How many books does Emily read?
jhons room is 9 ft long and 9ft wide. how many yards long is his room/how many yards wide is his room/ what is the area of his room in square yards?
Devon exercised the same amount of time each day for 5days last week. His exercise included walking and swimming.Each day he exercised, he walked for 10 minutes
trigonometry!! if you help can you show step-by-step so i know how to better understand. thank you :) will award brainliest
What is the length of ad