dpoulin372 dpoulin372
  • 04-05-2020
  • Mathematics
contestada

what is the best deal
16oz for 1.00$ small
21oz for 1.29$ medium
or 32 for 1.49$ large

Respuesta :

MorallyGray
MorallyGray MorallyGray
  • 04-05-2020

Answer:

32 oz.

Step-by-step explanation:

Simply convert the dollar amount to what it would be without a decimal (I.E 1.00->100) then divide by the amount of ounces to get what each ounce costs.

100/16= 6.25

129/21= 6.14 (give or take)

149/32= 4.6.

Then you convert that value to cents and you find out the 32 oz is almost a cent and half cheaper per ounce.

Answer Link

Otras preguntas

The two triangles are similar. What is the value of x?
It is cloudy outside. What is the first step of indirectly proving this statement?
Sulfur hexafluoride is represented by
99 to 74 percent of change SHOW WORK PLS
In these words, Jefferson stresses the importance of his daughter’s following his instruction through the use of A) anaphora B) hyperbole. C) imagery. D) iro
The early followers of Islam, Judaism, and Christianity all believed that Jesus was the son of God. true or false
The width of a mirror in Shannon’s bathroom is 4/9 it’s length. The area of the mirror is 576 square inches. What are the dimensions?
Please help to solve the problem
What would increase the speed of a sound wave?
Discuss the concept of punitive damages. what is the purpose of this form of damages