coby12399
coby12399 coby12399
  • 03-06-2020
  • Mathematics
contestada

A 2-kilogram bag of sugar costs $5.09. What is the unit price, rounded to the nearest cent?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-06-2020

Answer:

$2.55 per kilogram bag of sugar.

Step-by-step explanation:

To calculate the cost of only 1 bag of sugar, you would take what you know - 2 kilograms costs $5.09 - and use that to determine your answer.

Since you know how much 2 bags costs, and you need to know the cost of 1, you would divide the cost of 2 bags of sugar by 2. (5.09 ÷ 2)

That equals 2.545, but since the problem is asking you to round to the nearest cent, you would end up with -------> $2.55

Hope this helps!

stay safe

Answer Link

Otras preguntas

What's another name for vital signs?
What are the 4 main products for southeast
Orchids are a type of flowering plant. How would biologists explain how a living orchid species lacking leaves evolved from an ancestral orchid species that had
What is the 54th element on the periodic table?
the perimeter of a square is 4 times as great as the length of any of its sides. Determine whether the perimeter of the square is proportional to the side lengt
water in a pan over a radiator evaporates much faster than a water pan in a table ???? i need help ppl
which is more acidic pH2, pH4 or pH6?
How did the alliances that formed in Europe after world war 2 form an "iron curtain" as described by Winston Churchill in a 1946 speech?
how do you now 11/33 is a simplest form
which is more acidic pH2, pH4 or pH6?