waigai waigai
  • 04-06-2020
  • Mathematics
contestada

A baker bought 7,500 grams of flour for $19.20. How much did each kilogram of flour cost

Respuesta :

milica77pajic milica77pajic
  • 04-06-2020

Answer:

7,5 kg = 19,20.  

Step-by-step explanation:

19,20/7,5

= 2,56 $

(2,56 * 7,5 =19,20)

Answer Link

Otras preguntas

What is the equation of the line shown in this graph?
can someone please help me with this question?
The punishment of Germany by the Allies in the Treaty of Versailles was one of the major factors that led to the rise of Hitler and World War II. Choose 3 of t
Why does Hazel and George show very little emotion about their son’s death
100 POINTS PLEASE HELP I BEG YOU!
This election saw Thomas Jefferson become President over Aaron Burr, and revealed flaws in the Electoral College.
If the primary producers in a 5-level trophic pyramid produce 100,000 calories, how much of that energy will reach the apex predator? A 10 calories B 1000 cal
People detained in battlefields around the world that were suspected of engaging in terroristic activities against the United States were detained at the US mil
Which is a correct first step for solving this equation? −5(4x−7)+8=3x
A particle of mass m moves with a constant speed v along the dashed line y =a. when the x-coordinate of the particle is x0, the magnitude of the angular momentu