XxGxlaxyxX XxGxlaxyxX
  • 01-07-2020
  • Mathematics
contestada

7th grade math I need help with this

7th grade math I need help with this class=

Respuesta :

brb0702
brb0702 brb0702
  • 01-07-2020

Answer:

each bag of candy is $6.00

Step-by-step explanation:

1 bag would cost $6.00

1×$6.00=$6.00

6 bags × $6.00 = $36.00

Answer Link
Аноним Аноним
  • 01-07-2020

Answer:

the constant of proportionally is 6

the prices of 6 bags of candy is 36

Step-by-step explanation:

to find the constant u divide 6 by 1 to find how they multiplying it by

the prices for six bags is 36 bc u can do 6 times 6 or look at the graph and see that it lands on 36

hope this helps

Answer Link

Otras preguntas

Explain which region ( New England middle colonies or southern colonies) had the most difficult time farming and why.
Solve the following system of equations by elimination. Express the solution as an ordered pair (x,y). 3y+2x=6 5y-2x=10
If the profit is 25 and cp is 105 what will be the profit present
if 3/4 of a man income is 3000, what will be the man 1/4 of his income​
A force of 20N moves a body with an acceleration of 2 ms^-2 . what is its mass
text about lebanon's drinking water​
explain the difference between nuclear fission and fusion?
I need ans asap!!Find the sum of all sides of the following rectangle ​
(m-5)÷2=3m+5 solve and check the answer​
What determines the stability of nucleus. explain?