chrissylove049 chrissylove049
  • 01-09-2020
  • Mathematics
contestada

A contractor bought 34 loads of soil each weighing 12 tonnes at $13 per tonne. What was the total cost?

Respuesta :

AnimeBrainly
AnimeBrainly AnimeBrainly
  • 01-09-2020

Answer:

$5304

Step-by-step explanation:

One load of soil is 12 tons.

Multiply 34 with 12: 34 x 12 = 408 tonnes in all.

Next, multiply the cost per tonne with the amount of tonnes:

408 x 13 = 5304

$5304 is the total cost.

~

Answer Link

Otras preguntas

For communication to take place, there has to be: A. transmission of the message. B. medium. C. sharing of meaning. D. absence of noise.
A bridge is 0.675 miles long. What is its length to the nearest hundredth of a mile
What does to squeeze a gas into a smaller space mean?
What is 56 decreased by twice a number
To create an image that is not harmonious, an artist could
how does the semipermeable membrane work?
Which event in China is symbolized by the lady with the light in this 1989 cartoon?
What branch of government make sure the laws are carried out and enforced?
If the inflation rate increases faster than their income, people will most likely
Which of the following serve as enzymes?