keairamcgary07 keairamcgary07
  • 03-09-2020
  • Mathematics
contestada

What is the unit price of a 6 ounce tube of toothpaste that costs $3.75?

Respuesta :

Advent5647
Advent5647 Advent5647
  • 03-09-2020

Answer:

$0.62

Step-by-step explanation:

Step 1:

$3.75 ÷ 6 = $0.62

Answer:

$0.62

Hope This Helps :)

Answer Link
5924008636 5924008636
  • 03-09-2020

Answer:

0.625

Step-by-step explanation:

Divide the cost by the amount (3.75÷6)

3.75÷6= 0.625

Answer Link

Otras preguntas

Function and location of esophagus
hey what a woodworker makes a cutting board The Cutting Board is two and a half feet and one and a third feet wide what is the area of The Cutting Board
is not b please someone help me
what's 1billon by the 10th porwer
What makes Carbon capture and storage (CCS) impractical? a. CCS power plants impact the surrounding environment b. CCS requires vast amounts of water for cooli
number 5 is the one please be correct
What is a birth defect?
How many miles did Alexander the Great march
answer all the questions
The base of a ladder is placed 5 feet away from a 13 foot tall wall. What is the minimum length ladder needed to reach the top of the wall (rounded to the ne