diamond967 diamond967
  • 03-09-2020
  • Mathematics
contestada

Mrs. Kim spent $4.77 on her favorite imported cheese. She bought 9/10 of a pound. Find how much cheese cost per pound.

Respuesta :

eliovyona
eliovyona eliovyona
  • 03-09-2020
4.77x10= 47.7/9 = 5.30. 1 pound cost $5.30
Answer Link

Otras preguntas

We bought 3 3/4 pound bags of bird seed. A. What is the total weight of the birdseed they bought? B. If each smaller bag contains 1 1/2 pounds, how many bags c
1. The difference of two natural numbers is always an integer. 2. The difference of two natural numbers is always a natural number. 3. The sum of two natural
The three major types of faults are normal, reverse and syncline. true or false
A truck covers 40.0 m in 7.45 s while uniformly slowing down to a final velocity of 2.35 m/s.
20 POINTS!!!!!!! Please help!!!!!!! A meteorologist announces that yesterday's high temperature was within 4 degrees Celsius of 18 degrees Celsius all across th
if you were in a conversation, and you were interrupted by another person, what would you say to get the conversation back on track
Which of the following was an influence on Western democratic thought first seen in ancient Greece? A) Citizens can help make laws and govern as proud and free
It’s been five hours since you had your last meal, which has made your blood-glucose level drop. How is your endocrine system helping to maintain this level? a.
The crucible is not fired, as the procedure suggests, but had retained some impurities from previous use (or it could be oily smudges from fingers). The mass of
1.1x+1.2x−5.4=−10 solve for x