sweetpotato652 sweetpotato652
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

A 2 quart container of window cleaner cost $6.96. What is the price per cup?

Respuesta :

ihearthellokitty
ihearthellokitty ihearthellokitty
  • 01-10-2020

Answer:

$0.87

Step-by-step explanation:

2 quarts = 8 cups

$6.96 ÷ 8 = $0.87

Answer Link
addisonkraush
addisonkraush addisonkraush
  • 01-10-2020

Answer:

0.87 cents

Step-by-step explanation:

The price per cup is 87 cents because 4 cups goes into one quart. Therefore, you have to divide by eight because 2 quarts is $6.96, and you get $0.87. Hope this helps! have a great day!!

Answer Link

Otras preguntas

If the speed of an object is tripled, its kinetic energy will be
A passenger on a boat moving at 1.70 m/s on a still lake walks up a flight of stairs at a speed of 0.60 m/s , as shown in the figure . The stairs are angled at
What is a direct combination reaction?
When was William Shakespeare born
If the speed of an object is tripled, its kinetic energy will be
.is a pot holder a conductor or a insulator
Can u paraphrase the quote ”let things take their course”
How does transpiration play a  role in the water cycle ?
Rewrite the function c(x) =9(x+3) using the distributive property
When was William Shakespeare born