machin24
machin24 machin24
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

Walmart is selling 5 notebooks for $4.00. How much is it to buy 12 notebooks?

Respuesta :

dsdrajlin
dsdrajlin dsdrajlin
  • 09-10-2020

Answer:

$9.60

Step-by-step explanation:

Step 1: Given data

5 notebooks are worth $4.00.

Step 2: Establish the appropriate ratio

The ratio of notebooks (n) to dollars (d) is 5:4.00.

Step 3: Use the establish ratio to calculate the price of 12 notebooks

12 n × ($4.00/5 n) = $9.60

12 notebooks are worth $9.60.

Answer Link

Otras preguntas

What changes did Gorbachev introduce in the Soviet Union?
What is the meaning of this? The Environmental Protection Agency states that thirty-two million tons of plastic waste was generated last year and only nine perc
"he stood very straight with his sea captain's cap placed squarely on his head so that the hat resembled a smokestacks weather-protective cover." How does the p
If I had 4 eggs My rabbit lays 4 eggs A thief gives me 3 eggs My farm rooster lays 5 eggs How many eggs do I have?
Find the missing fraction for this equation [_] ÷ 1/3 = 6/7
The point D(-3, -6) is translated 2 units left and 3 units up. What are the coordinates of the resulting point, D′?
Which of the following choices represent the zeros of the function g(x)=2(x-5)²-400?
a)Solve for x: y = 130 − 4x b) What is the value of x when y = 120
Which sentence uses parentheses correctly? A) She is our salutatorian this year (I am so proud of her)! B) She is our salutatorian this year. (I am so proud of
(17-1) Find the perimeter of this polygon. 9 ft 18 ft 9 ft 18 ft