weldona
weldona weldona
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

a 4-pound of mangoes cost $24.

How much would 10-pounds of mango cost? please help meh

Respuesta :

fernandoriz54 fernandoriz54
  • 02-10-2020
$6 for each pound of mangoes so 10x6=60
Answer Link
SenseLawd SenseLawd
  • 02-10-2020

Answer:

$60 :)

Step-by-step explanation:

Okay!

We know that 4 pounds of mangoes cost $24.

So, only 1 pound of mangoes would cost 4 times less, right? That's $24 / 4 = $6.

So, 1 pound of mangoes costs $6.

10 pounds of mangoes would simply cost 10 times $6, which is $60 :)

Answer Link

Otras preguntas

Sally's age is 2 plus 3 times John's age. Together, Sally and John's age equals 30. How old is Sally?
if you want to know how tall a mountain is where do you measure it in inches feet or miles?​
Please help. Is algebra.
Name and explain TWO factors that contribute to a detrimentalrelationship.​
El agua de una psicina alcanza 250 cm de altura. Si la estatura de pablo es 1520 mm dentro de la piscina sin que el agua lo cubra? Por que?
whats is the Time for 8:37am in army time​
3.2. What impact does corruption and fraud have on the Community​
id.6577294778 psrd:kaus​
Please help quickly what's the answer Ill give u brainlest Richard deposits $193.67 every month into his mortgage. At the end of 30 years, he has a balance of $
1. A box is pushed for a distance of 3.9 m across a floor with a force of 84 N. What Work was done on it?