bensjsjsjjssj bensjsjsjjssj
  • 03-10-2020
  • Mathematics
contestada

Peanut butter is selling $3.99 for a 23 ounce jar and $6.99 for a 60 ounce jar which size has the better (lower )cost per price per price ?

Respuesta :

lrc1416 lrc1416
  • 03-10-2020

Answer:

6.99 for a 60 ounce jar

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

What were citizens of the polis expected to do? Choose all answers that are correct. A. serve on juries B. Fight to defend the polis C. Obey the laws they liked
14:6=28:18 42:7=6:2 2:3=3:2 3:5=12:20
Which bacteria cause the greatest harm in food industry? a. digestiveb. recyclingc. pathogenicd. fermenting
what would happen to the size of the carnivore population if the herbivore population increased
Define Deconstruction. Provide an example of a famous painting that incorporated deconstruction.
Which explains why light bends when it passes from air to water? a) It generates more energy. b) It is reflected. c) It generates heat. d) It changes speed.
Question from Campbell Biology Chapter 16: 36) Studies of nucleosomes have shown that histones (except H1) exist in each nucleosome as two kinds of tetramers: o
Explain why the results in this experiment may look different when done in different locations.
you can approximate e by substituting large values for n into the expression ______. a) (1-n)^1/n b) (1+1/n)^n c) (1-1/n)^n d) (1+n)^1/n
What is x2 – 6 = 16x + 30 rewritten in standard form, then factored?