taylormhughes1
taylormhughes1 taylormhughes1
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

A 3-Pound package of cheese costs $15.72. A 1/2 – pound package costs $2.99. Which package is cheaper per pound? By how much?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 02-11-2020

Answer:

The 3lb package is cheaper by $2.22

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

which element has an atom in the ground state with a total of three valence electrons
how far can a hurricane travel
Who were Lewis and Clark? A. War Hawks who convinced President James Madison to go to war B. leaders of the expedition to explore the Louisiana Territory C. her
what is a "summary number model"?
What is the gcf of 90 and 15
How do you express 4 feet 9 inches into height in feet only using a mixed number?
Were bronze tools in use in the Paleolithic Age?
What is the mass in grams of 1.73 moles CaH2
The atoms in non metals tend to _____ electrons. Is it gain?
Solve for x. 4x-5/y=2z