elisadaly82 elisadaly82
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

2. . This week the bottles of water are on sale for 4 for $5.00 .
Find the unit rate per bottle and write the equation of
proportionality. Explain your reasoning and show work.

Respuesta :

zinha4304
zinha4304 zinha4304
  • 02-11-2020

Answer:

each of them cost 80 cents or 0.80

Step-by-step explanation:

4/5=0.8

Answer Link

Otras preguntas

Two numbers have a product of 48 and a sum of 19 what are the numbers and how do you know
how many times does 6 go into 312
Which religion has a cultural landmark the dome of the rock
Expand the expression 2(r - 4) + 5(r + 2). Express your answer in simplest form
what is 54 times 3 times 71 minus 45 plus 102 divided by 6 times 25 subtracted by 34 times 141 plus 32 subtracted by 67? Also put 578402/10856 in simplest form.
differentiate benzene and cyclohexane
"Pilgrim progress" what does the town vanity symbolize?
How does latitude affect climate
What is 5.207 as a fraction?
How many “dots” would be around the central atom in the Lewis structure of S? A) 5 B) 6 C) 7 D) 4