hodaviahwilson791 hodaviahwilson791
  • 03-11-2020
  • Business
contestada

Elsa buys 3.5 gallons of gas for 12.46. Find the unit price in dollars per gallon. Round to ye the nearest cents

Respuesta :

Samawati
Samawati Samawati
  • 03-11-2020

Answer:

3.60

Explanation:

The cost of 3.5 gallons of gas is 12.46.

The unit price per gallon will be

=12.46 / 3.5

=3.56

≈3.60

Answer Link

Otras preguntas

How do you turn a fraction into a percent
Which function does the sympatheic nervous system affect? A. The fight-or-flight response B. The release of endorphin C. The mind-body connection D. The secreti
Solve and graph the inequality. 16 > 4p solve for p
which leader began the Persian Empire in 550 BC
The area of the conference table in Mr. Nathan’s office must be no more than 175 ft2. If the length of the table is 18 ft more than the width, x, which interval
Imagine that you are standing in an art gallery in front of an abstract painting called "pyromania". what colors, textures, and shapes do you see?
There are a total of s seats in a movie theater. During a certain week there were a total of V viewings at the theater with an average of t unsold tickets for e
u please please have to help if u know
Given a linear regression equation of = 20 - 1.5x, where will the point (3, 15) fall with respect to the regression line? A. Below the line B. Above the
how many cent does dime has?