C8harolindaKarlen
C8harolindaKarlen C8harolindaKarlen
  • 01-10-2016
  • Mathematics
contestada

what is the unit rate per bottle of 24 bottles of juice sells for $9.60

Respuesta :

texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 01-10-2016
9.60 / 24 = 0.40.......so the unit rate would be 40 cents per bottle of water
Answer Link

Otras preguntas

What is the equation of the line that is parallel to the line y - 1 = 4(x + 3) and passes through the point (4, 32)? y = 2 x + 33 y= *x+36 y = 4x - 16 y = 4x +
Which statement is true ?
Mendel crossed two plants that were heterozygous for purple flower color. Which genotypes could he have used to represent the cross? PP ´ PP Pp ´ Pp pp ´ pp Pp
Here are the main points for a speech about the components of a medieval coat of armor. I. The head was protected by a helmet. II. The torso was protected by sh
The atomic number is the atomic mass number of neutrons protons plus the neutrons number of protons NEXT QUESTION ASK FOR HELP Lenovo
A company had net sales of $21,500 and ending accounts receivable of $2,700 for the current period. Its days' sales uncollected equals: (Use 365 days a year.) M
A scientist dropped an object from height of 320 feet. The height of the object is modeled by the equation h=320 - 16t^2 . After how much time will the object
The first thing alcohol impairs is your _________. A. judgment B. motor skills C. reflexes D. senses
Help will give brainliest
*En el siguiente organizador gráfico, dibuja lo que tú haces o puedes hacer en casa o en tu localidad para practicar estos valores. Realiza esta actividad en tu