jymeabrown jymeabrown
  • 03-11-2020
  • Mathematics
contestada

Imani spent $19 on a magazine and five
candy bars. If the magazine cost $4, then
how much was each candy bar?

Help please

Respuesta :

theexlas theexlas
  • 03-11-2020
Each candy bar was 3$.
19 - 4 (the price of the magazine) = 15$
15 / 5 (the amount of candy bars) = 3$
Answer Link

Otras preguntas

How did Egypt's location make it an ideal center for trade PLEASE HELP
Going top to bottom label them as A, B, C, and D
5x^2+2x+1 how do I name the polynomial based on its degree and number of terms
Which of the following questions should you ask yourself when analyzing word choice? A. What details appear in the text? B. What information is being discusse
the family watches television to relax is that passive or active listening
A pumpkin with a mass of 2.5 kg was pushed toward a wall. The average acceleration of the pumpkin was 10.7 m/s². How much force was applied to the pumpkin to ma
is the position of the justinian code on the law of nations and civil law similar to or different from modern law in the united states
How has the presidential power grown since the constitution was written?
I was born on 2002, when I am 20 years old what year will it be?
find the slope of the line through each pair of points. (1, -19), (-2, -7)