HelpMeWithMath091 HelpMeWithMath091
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

Mini muffins are also sold at Muffin Mart. Each mini muffin is sold for $0.35. Diego has $3.00 for mini muffins. How many mini muffins can he buy with $3.00? *

Respuesta :

evelynsantos0219 evelynsantos0219
  • 02-12-2020

Answer:

I agree with both.

Step-by-step explanation:

If it's $3 per dozen that would be $0.25 per muffin because

3÷ 12 = 0.25

And if Andre has $2 than he can only afford 8 muffins because

0.25 x 8 = 2

And if Elena wants 16 muffins

16 x 0.25 = 4

So she will have to pay $4.

Hope this makes sense and helps!

Answer Link

Otras preguntas

How much power is developed by an electric motor that moves a 790 N load a distance of 18.0 m in 12.0 seconds?
Simplify: 26 • -5 Giving brainliest^^ A) 130 B) 21 C) -105 D) -130
please help me with this other one
A steel bullet (66.45g) located 103.15 cm above the ground is shot in the horizontal direction. It travels 360.25 cm in the horizontal direction before it hits
What are some sports or activities you can do to improve your overall health? Explain how physical activity can improve your physical and emotional health.
420 es el 36% de 15120?
A CBC shows the numbers of each type of blood cell. Why would this test not be able to detect carbon monoxide poisoning?
Given the triangle shown below, find the length of [BC]​
HELPP asap I’ll mark you as Brianlister give a lil reasoning so I know You not cappin
HELP giving brainlest and more points