caracheek160 caracheek160
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

Three apples (x) plus two
oranges (y) costs $16.
Five apples plus two
oranges costs $24. How
much do each apples and
oranges cost?

Respuesta :

oscaraguilar121752 oscaraguilar121752
  • 02-12-2020

Answer:

Each apple cost $4

Each orange costs $2

Step-by-step explanation:

5x4=20

2x2=4

20+4=$24

Answer Link

Otras preguntas

6. When solving an equation like 2x + 10 = 2(x + 5), and, when simplified, you get x = x, 10 = 10, or 0 = 0, what is the solution for X no solution any real num
Chaque année le Guide Michelin sélectionne les .Les de l'hôtellerie attendent la sortie du Guide avec impatience.Les restaurants peuvent (can) recevoir un maxim
What is the best definition of "bias"? a) an inclination of temperament or outlook, an instance of such prejudice b) a bilateral persuasive speech c) to say you
What is an extremophile? Give an example
Select the correct answer. Which verb form correctly completes this sentence? Ellos me dinero para comprar los comestibles. O A. pidieron B. pido O c. pedí OD.
If i is raised to the 11th power then it can not simplify to be
Complete the following analogy. Brain is to body as_____ is to cell.
Find the domain of the graphed function. -10
Isotopic dating relies on a process called _______, where heavier radioisotopes transform into lighter elements. No choices to choose from!
Nitrogen dioxide is a red-brown gas responsible for the brown color of smog. A container of nitrogen dioxide that is at low pressure and at room temperature has