abioladamilola5626
abioladamilola5626 abioladamilola5626
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

Make Sense and Persevere Paxton, a summer camp counselor, has a budget of $300 to spend on caps and T-shirts for a summer camp.
plz help this is due soon!!!

Make Sense and Persevere Paxton a summer camp counselor has a budget of 300 to spend on caps and Tshirts for a summer camp plz help this is due soon class=

Respuesta :

InsertEpicNameHere
InsertEpicNameHere InsertEpicNameHere
  • 03-12-2020

Answer:

9 shirts and 10 caps

Step-by-step explanation:

Buying one t shirt costs 20 dollars, and one cap would cost 12 dollars. If Paxton bought one cap and one shirt, that would cost 32 dollars. If we multiply that by 9, we get 288. So Paxton can buy 9 shirts and 9 caps with 288 dollars. Paxton has 12 dollars left, so Paxton can buy one more cap to entirely spend the budget.

Answer Link

Otras preguntas

Which statement best expresses the central idea of the text? A. People act kindly when they do good without receiving anything in return. B. Most people's act
A rubber ball is dropped from the top of a ladder . It bounces on the same spot on the ground several times, each time to a lesser height than the previous boun
I WILL GIVE BRAINLIEST PLEASE HELP Read this passage from Through the Looking-Glass. They placed themselves close to where Hatta, the other Messenger, was stand
please please please help me thanks
De que manera se expresa el de seo de libertad expresiva del poeta? "Porfa es para mañana :( "
Find the equation of a line parallel to x+y=8 that passes through the point (-8,-2)
please help will mark brainlest!
which search pattern would be primarily be used for a large outdoor crime scene?
hey guys i need help
what is an equation of the line in point slope form how can the point slope form be written in function notation