danielle5212 danielle5212
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

Alexa bought 25 pounds of turkey for $26.25. What is the cost per
pound?

Respuesta :

harrinol harrinol
  • 03-12-2020

Answer:

$1.05 Per Pound

Step-by-step explanation:

Answer Link
tiiara
tiiara tiiara
  • 03-12-2020

Answer: $1.05/pound

Step-by-step explanation:

$26.25 / 25 = $1.05

Answer Link

Otras preguntas

HELP (To Kill A Mockingbird) "Shoot all the bluejays you want, if you can hit ‘em, but remember it’s a sin to kill a mockingbird.” Jem and Scout know that Attic
explain how you could determine which individuals were heterozygous by looking at the gel
Which statement represents a difference between horizontal and vertical relationships? A. Vertical relationships involve equal status, while horizontal relati
Based on the contextual information provided about the Regency Era and the excerpt from Jane Austen's Pride and Prejudice, why is Mrs. Bennet eager for one of h
Forced famine in Ukraine (1932–1933) was a direct result of
The _______ in the House can limit the amount of time to debate a bill. A. speaker B. committee of the whole C. rules committee D. discharge petitio
how to make an octagon with 3 smaller shapes
Vilnius is the capital of what country?
in the penultimate paragraph, the author says,"its hard to believe moocs will ever replace the dreaming spires of Oxford and Cambridge ," explain what the autho
One of the main reasons that Jamestown settlers struggled to survive was that they? A. Were not used to physical labor. B. Befriended the powhatan people C. Lis