kimtaehyung4 kimtaehyung4
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

Eli wanted to order candy online. Company A 2 1/2 pounds of chocolate for $32.50. How much is Company A charging per pound of chocolate?

Respuesta :

Lucccyyyy
Lucccyyyy Lucccyyyy
  • 03-12-2020

Answer: Company A is charging $13 per pound of chocolate

Step-by-step explanation:

32.5/2.5=13= 1 pound

Check:

13*2.5=$32.5

Answer Link

Otras preguntas

Radisson Enterprises sells a product for $69 per unit. The variable cost is $40 per unit, while fixed costs are $206,045. Determine (a) the break-even point in
If MATH is an isosceles trapezoid and the m∠A = 60°, what is the m∠H?
|x+8| =−3 plz help!! show steps and stuuf
Keith wrote the expression shown to determine the cost in dollars.bor an upcoming(127.50 - 23.50) + 3(86.50 +4)Which expression is equivalent to the one Keith w
Suppose that an individual has a body fat percentage of 17.8% and weighs 152 pounds. How many pounds of his weight is made up of fat? Round your answer to the
Who supports federal student aid agencies ?
Briefly state the basic characteristics of pure competition, pure monopoly, monopolistic competition, and oligopoly. Under which of these market classifications
finding 2 A parcel of land resembles a trapezoid with bases 290 mi and 410 mi and height 20 mi. Estimate the area of the land by finding the area of the trapezo
What is an aphorism?
Which of the following events that took place in the years preceding the Revolutionary War represented the most significant action on the part of the colonists