june72
june72 june72
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

b. 3 ice cream cones cost $3.75.
At this rate, how much do 2 ice cream cones cost?

Respuesta :

ImNoThErE90
ImNoThErE90 ImNoThErE90
  • 03-12-2020

Answer:

2.50

Step-by-step explanation:

Lets find the unit rate first! 3.75/3 because that is the problem. Now once we divide that we get 1.25. With 1.25 we multiply by 2 to get your answer of 2.50!

Have a good day!

Answer Link
dc777new11
dc777new11 dc777new11
  • 03-12-2020

Answer:

The answer am almost postive is 2.5

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

what is the greatest common factor of 42 and 90 and 81
Because art is ____________, people sometimes disagree about whether something is a work of art. (Select the best answer.) a. imaginative b. Creative c. subj
What's n = 3 x 45 for 5th grade math please cause I'm not sure how this math goes
What's 47/3 as a mixed number
what is the expanded form for 15,409
Why does John Bigger call his painting "Give Me 2 Wings To Fly Away" ? Please help I need this fast!
After the war of 1812, the first expansionist goal of the republic was the acquisition of a. Canada b. california.the Oregon country florida
Which of the following best describes the difference between the way that early historians and modern historians have studied the past? a. Early historians con
calculate the average speed of spacecraft orbiting mars
The builders of the transcontinental railroad used legal and illegal means to cut costs and finance construction. Which of the following were legal means? (Se