sarahottih sarahottih
  • 03-01-2021
  • Mathematics
contestada

3 lemons cost $0.99. At this rate, how much would 8 lemons cost?

Respuesta :

ChoiSungHyun
ChoiSungHyun ChoiSungHyun
  • 03-01-2021

Step-by-step explanation:

3 lemons = $0.99

=> 8 lemons = $0.99 * (8/3) = $2.64.

8 lemons cost $2.64.

Answer Link
saikamalvk
saikamalvk saikamalvk
  • 03-01-2021

Answer:

2.64$  for 8 lemons.

Step-by-step explanation:

3 lemons =  0.99$

1 lemon  = 0.99/3

= 0.33

Cost for 8 lemons = 0.33 x 8

=  2.64$

Hope this helps !!

Answer Link

Otras preguntas

In the story Sara sees red does Sara help the injured women
Name the five categories food can be grouped into.
Which sentence is written correctly? A. Wendy swims faster than any other girl on the team. B. Nobody was as sick as Eleanor was. C. The band's dr
someone has $3678 he gives his brother $1234 how many does the other guy have?
what was the goal of slaveholders in their treatment of slaves? were they successful in achieving this goal?
What type of feeding does the rhizopus have?
How do you make red,yellow and orange
a computerized spreadsheet program is useful for
a brief national anthem for the Bear Flag Republic. some words to inspire people
Which of these is the BEST explanation for the declining percentage of foreign-born people in the United States between 1910 and 1940? A) declining U.S. birth r