aafisajith aafisajith
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

if the cost of 4 kg of rice is rupees 90,then how much rice is purchased with rupees 247.50

Respuesta :

emanuelabadac
emanuelabadac emanuelabadac
  • 04-01-2021

Answer: 11

Step-by-step explanation:

90 : 4 = 22.5

247.50 : 22.5 = 11

hope is helps * hugs ✨

Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELP WILL GIVE BRAINLIEST TO CORRECT ANSWER Which characteristic is shared by both diamantes and cinquains? A.number of lines B.parts of speech C.
with the issuance of the Monroe Doctrine, was America a world power? explain your reasoning
Based on Robert Frost’s poem "The Road Not Taken,” which line most supports the theme that the desire to have it all often makes decisions difficult? Two roads
Help me with my last question
HELPP MEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEe
what's the leading cause of air pollution?
Create a table of x- and y-values for the equation y/4 = 3/4 x+2. Use x-values of -2, 0, and 2.
Noelle can run 3 miles in the time it takes for Staycie to run 2 miles and Liam to run 1 mile. Noelle, Staycie, and Liam take part in a long distance relay wher
Which of the following are considered pure substances? Mixtures Elements Solutions Compounds
Lauren took 1/4 of the pieces of birthday cake. List took 2/3 of what was left. Holly took the remaining five pieces. How many pieces of cake were there to star