erika032 erika032
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

If 4 quarts of organic grapes cost $20 how many quarts can you purchase for one dollar

Respuesta :

hiro5 hiro5
  • 06-01-2021

Answer:

4/5 of a quart

Step-by-step explanation:

Set this up as a proportion. First of all we know that 4 quarts of organic grapes cost $20, so 4x = 20. Divide and you get that x = 5 meaning 1 quart equals 5 dollars. Now if we scale this down a bit and divide by 5, we end up with 4/5 of a quart = 1$.

Hope this helped (:

Answer Link

Otras preguntas

two examples of hydraulic brake​
Re-write each verb and object into an usted or ustedes command with a direct object pronoun. Place the pronoun in the correct location and add an accent to the
FractionPuja Limbu did 8 out of 10 math problems and Raju lama did 11 out of 15 similar maths problems.Express the number of problems solved by each of them in
(love) Every mother ____ her children.​
Discuss the path that light takes through the human eye
Utilisez la forme de l’article qui convient: du, de la, des, de. 0.Joël mange beaucoup ___  chocolat (m.). 0.Le matin, Sarah mange ____ biscuits. 0.Elle mange a
velocity and distance of free falling object dropped from rest
Discuss the path that light takes through the human eye
Scientists used alpha particles to investigate models of the atom. Figure 4 shows an alpha particle scattering experiment.Explain how scientists used the result
10. Two primary sites for the polio virus replication?