msantanadylan
msantanadylan msantanadylan
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

Gabby spent 44.10 for 14 gallons of gas. What was the unit cost, or price per gallon

Respuesta :

laylamarshall07
laylamarshall07 laylamarshall07
  • 04-01-2021
It would be 3.15 per gallon
Because
44.10/14=3.15

Hope this helps

Have a great day/night
Answer Link

Otras preguntas

frank had a 1.5kg bag of potting soil. he used 420g of soil to pot a plant. how many kilograms of soil are left in a bag?
Caviar are the eggs of the fish. The eggs are stored in brine, or saltwater solution. Which statement describes the importance if storing the caviar in brine in
Translate the sentence into an equation. Seven times the sum of a number and 6 is equal to 5. Use the variable b for the unknown number.
The above painting is Michelangelo Buonarroti's, Last Judgement. What is/was the source of inspiration for this famous painting? What does the painting depict?
El triángulo rectángulo isosceles PQR, con vértices en P(3, 3), Q(3, 1) y R(x,y), se gira 90° en el sentido contrario al de las manecillas del reloj sobre el or
Luis goes 4 laps every day to the athletics track and the track measures 800 meters how many km he runs in five days.​
A saltwater aquarium can be used to model the ocean. What is one limitationof this model of the ocean?A. Freshwater fish cannot live in the aquariumB. The model
Is it impossible to increase the cost of an item by less than 1%
If you swim beneath the surface in saltwater, will the pressure be greater than in freshwater at the same depth? Why or why not?
what is the LCM of 4, 5