shamiya2006 shamiya2006
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

Kelsey can buy 2 pounds of apples for 7 dollars

Respuesta :

jadaconnell
jadaconnell jadaconnell
  • 04-01-2021

Answer:

each pound cost 3.5 dollars

Step-by-step explanation:

7/2

Answer Link
jhfuig jhfuig
  • 04-01-2021

Answer: each pound is 3.50 dollars

Step-by-step explanation: 7.00 divided by 2 is 3.50 dollars

Answer Link

Otras preguntas

Sin^2x - 2sinx + 1 = 0
Ariana has $1.40 worth of nickels and dimes. She has twice as many nickels as dimes. Determine the number of nickels and the number of dimes that Ariana has.
Your newest coworker is not as productive as other members of your team. You and your coworkers have to work harder to make up for this. What would you be most
easy multiplication question ;)
What is StartFraction 5 pi Over 6 EndFraction radians converted to degrees? If necessary, round your answer to the nearest degree. 30° 90° 150° 900°
To solve 5(2x + 4) = 15, first divide each side by .
The product of a number and 8 less than the number is –15. Find the number. and plz explain
how do you tell if a functuon is a linear function​
Zeke has five dollars less than half of what Lilliana has. If Lilliana money is given by m. What expression correctly represents that amount of money Zeke has.
10. Where do the direct sun's rays hit during the winter Solstice?