bellitabelles10 bellitabelles10
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

Organic apples
are priced at
$8.97 for 3 pounds. What is the
the price per pound?

Respuesta :

Hamster01100
Hamster01100 Hamster01100
  • 04-01-2021

Answer:

The answer is $2.99

Step-by-step explanation:

8.97/3=2.99

Answer Link
ColdEggss
ColdEggss ColdEggss
  • 04-01-2021

Answer:

the answer is 2.99

Step-by-step explanation:

because

8.97 divided by 3 = 2.99

Answer Link

Otras preguntas

what are the factors of (r+t)(e)
Find the difference: 7 7/8 - 3 1/4=?
Each leg of a 45-45-90 triangle has a length of 6 units. What is the length of its hypotenuse?
Which of these events came first? Julius Caesar’s assassination Rome becoming a republic Caesar Augustus taking power Rome becoming an empire
how many times is 5 bigger than 0.5?
example of A function whose domain is [2, infinity]
if you change the slope in the equation y= 5x + 7 to y = 2x + 7 how will its graph change? A. It will increase at a faster rate than before B. It will increase
The barrel of a gun is also known as what? Rifle Caliber Bore Gauge
How did the actions of Daniel Shays and his followers relate to the economic problem of the Confederation period? What was the significance of the movement he l
Which Byzantine leader restored the use of icons in 843 CE? - Theodora - Justinian - Basil - Leo III