averagestudentt averagestudentt
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

3. Molly bought four rose bushes for $16.40 each. Use
mental math to find the total cost of the bushes.
Justify your answer by using the Distributive Property.

Respuesta :

DWRead
DWRead DWRead
  • 01-02-2021

Answer:

$65.60

Step-by-step explanation:

4×16.40 = 4×(16+0.40) = (4×16) + (4×0.40) = 64 + 1.60 = 65.60

Answer Link

Otras preguntas

What is 9x^2-24x+ 16
how does.debate in the senate differ from debate in the house?
What is 60 divided by 100 and why? ( I got 0.6 but I'm not sure ) plz hurry
What is the 54th element on the periodic table?
What's another name for vital signs?
Explain why the railroads were not built in a straight line from east to west.
how does the carbon cycle work in the desert
The distance of a wave crest from its resting. position is its. out of A. Wavelength B. Amplitude C. Height
What is 9x^2-24x+ 16
What is %15 of $35.15 What is %15 of $27.00