hannapeterson745 hannapeterson745
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

Mr. Washington is buying a gallon of milk for $3.99 and some boxes of cereal for $4.39 each. If Mr. Washington has
$20, how many boxes of cereal can he buy?

Respuesta :

vineeeleee
vineeeleee vineeeleee
  • 01-02-2021

Answer:

$20-$3.99(milk)=$17.01÷$4.39(cereal)=4 boxes of cereal

Answer Link

Otras preguntas

cody has 7/8 pound of cheese. he uses 1/7 since there are 16 ounces in a pound how much is left
SECTION 1 OF 1 1234567891011121314 Consider the following three statements: As children grow older, their weight increases. As children grow older, they expand
Name all of the traits that the mackerel has, based on this cladogram.
Determine the number of real solutions each quadratic equation has. y = 12x2 - 9x + 4 __ real solution(s) 10x + y = -x2 + 2 __ real solution(s) 4y - 7 = 5x2 -
Which component of a phospholipid is found in the interior of a lipid bilayer?
Franklin delano roosevelt (january 30, 1882 to april 12, 1945) was the 32nd american president who led the united states through the great depression and world
True or false? physical factors affecting community health include geography, community size, and industrial development.
Brainliest, what is the total measure of angles 8 and 5 of angle 7 equals 61
Cheney is buying a house for $216,820. He made a down payment of $26,020 and will finance $190,800. He gets a 15 year fixed rate loan with a rate of 5.815%. Ho
Which phrase is NOT a way to state the meaning of the expression x – 3? The difference of a number and 3 A number minus 3 A number subtracted from 3 3 less than