Jwa85100
Jwa85100 Jwa85100
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

Nick spends 12$ to buy 16 oranges. How much does Nick snap per orange
A. $0.25
B.$0.75
C.$1.33
D.$4.00

Respuesta :

ADVENTUROUSBOY
ADVENTUROUSBOY ADVENTUROUSBOY
  • 02-02-2021

Answer:

B. 0.75

Step-by-step explanation:

hope it will help u

plz follow me

Answer Link
elracke
elracke elracke
  • 02-02-2021

Answer:

0.75

Step-by-step explanation:

12=16

divide

6=8

divide

3=4

divide

1.5=2

divide

0.75=1

Make sure to check your work!

Answer Link

Otras preguntas

What is the median of this data set, 14,18,31,34,44,50
22 is 40% of what number?
In "We Wear the Mask" by Paul Laurence Dunbar, the tone can be described as __________. humorous bitter determined celebratory
what are some pros and cons for the union
Can somebody help me The teacher asked, “How long has he been gone?” INDIRECT: The teacher asked how long he had been gone. 21. Father said, “I want you to qui
e5 In (x + 1) Simplify
PLEASE HELP ASAP Really need help... BRAINLIEST.......
An assembly line in a modern business compared to one from Henry Ford's time is more likely to rely on which of the following? unskilled workers sweat shops ski
The following attempted to encourage cooperation between the allies following World War II by recognizing Soviet and Polish claims in Eastern Europe, establishi
A microwave oven produces waves with wavelengths that are _______. not part of the electromagnetic spectrum shorter than visible light longer than visible light