Hhvccrrrrrrrrt Hhvccrrrrrrrrt
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

A pound of apples cost $1.35 a pound of cherries cost $3.62. How much will it cost to by 1.6 pounds of apples and 2.5 pounds of cherries?

Respuesta :

braydenhamilton11 braydenhamilton11
  • 02-02-2021

Answer:

apples cost a total of 2.16

cherrys cost a total of 9.05

Step-by-step explanation:

1.35*1.6=2.16

3.62*2.5=9.05

Answer Link

Otras preguntas

why are fossils of clams more numerous than those if the worms or cnidarians ?
What is 4p-13p-p=-150 More 2 step equations. I don't get this one at all
How do you divide with a two digit number? Like 183 850 divided by 48.
If a - 3= 7, then 2a - 14 =
solve the formula for the indicated variable  c=yt+y,for t (the solution is t=___)
Explain 2 different ways to find the greatest common factor of 15x2y3  and 24x4y2 .
what is air pressure?
What are some behavioral adaptations for a porcupines?
you are facing east. you turn left, then left again, then about face, then right. which direction are you finally facing?
genes are carried from parents to offspring on structures called