jakedria jakedria
  • 01-11-2016
  • Mathematics
contestada

if 31/2 pounds of bananas cost 1.96 , how much would one pound cost ?

Respuesta :

BigDef113
BigDef113 BigDef113
  • 01-11-2016
they would cost $3.25
Answer Link
notarobot
notarobot notarobot
  • 01-11-2016
3.5/1.96 = 1/x
1.785 = 1/x
~$0.56
Answer Link

Otras preguntas

need to write a dramatic scene (play) for english class but can't think of any plot ideas!! please help
Select the three statements were true of the Battle of Yorktown. 1) The British commander at Yorktown was General Clinton. 2) The Spanish navy blockaded the Bri
with the issuance of the Monroe Doctrine, was America a world power? explain your reasoning
To the nearest tenth, find the perimeter of ∆ABC with vertices A(-1,4), B(-2,1) and C(2,1). Show your work.
need help with some questions but don't know how to post a picture of them on here
ich expressions are equivalent? Select Equivalent or Not equivalent for each pair of expressions. Equivalent Not equivalent 3(a+b) and 3a+b 4(x+2y) and 8y+4
How did the mongols adapt to their environment
On a 50 question test a student awncerd 5 questions wrong what percent did he awncer correctly
The equation c=2.5t represents the cost,(c),for (t) ticket to the school play. Does a value of 3.5 for (t) make sense in this situation? Explain your reasoning.
I have no Idea what this is can someone help me? Which of these scenarios involve a reaction that is at equilibrium? The reaction is producing more products tha