20083325
20083325 20083325
  • 03-02-2021
  • Mathematics
contestada

Jia spends $4.00 for 8 bananas. How much per banana?

Respuesta :

queenscarl
queenscarl queenscarl
  • 03-02-2021
$0.50, because if you divide 4.0 by 8 you get .5.
Answer Link
nikagol88
nikagol88 nikagol88
  • 03-02-2021
$0.50

Reason: 4/8= $0.50
Answer Link

Otras preguntas

Please solve with explanation high points
Biological hazardous waste bags should be which color? * Green or Blue Red or Red-Orange Clear or Black
katie uses 2 cups of carrots in a casserole that serves 12 people. how many cups of carrots will she use to server 18 people? 1 cup 1 1/2 cups 3 cups 4 cups
tickets originally worth p dollars were discounted by 28%. which expression represents the discounted price of the tickets?
When a force is applied to a wheel, its axle exerts a greater force?
Why were the battleships in pearl harbor docked close together
In jmp, the connecting letters report provides the results of which statistical hypothesis test?.
g. a car travels at 60m/s for 50minutes south west.calculate how far it will travel
Please help me the grading period ends in an hour
what are the character traits of Nora in a doll's House ​