isabelanders32 isabelanders32
  • 04-02-2021
  • Mathematics
contestada

When 6 pounds of coffee cost $4.68, how much will 3 1/2 pounds cost?

Respuesta :

yamanm1105
yamanm1105 yamanm1105
  • 04-02-2021

Answer:

2.73

Step-by-step explanation:

Have a great day! I just put it down to cost per pound and and then multiplied by 3 1/2 and got the answer. :)

Answer Link
heyyoitssushi
heyyoitssushi heyyoitssushi
  • 04-02-2021

Answer:

$4.48

Step-by-step explanation:

6/4.68 = 1.28205128205 = 1.28

3 1/2 x 1.28 =

3.5 x 1.28 = 4.48 =

$4.48

Answer Link

Otras preguntas

A challenge that Italy faced after unification was
During digestion, carbohydrates are broken down into simple sugars. The most important one is: glucose sucrose fructose table sugar
The key event that marks the rite of passage into adulthood in the United States is
what is the role of a coroner
What organelles do prokaryotes and eukaryotes share in common
Displays unsolicited advertisements in banners or pop-up windows
Fatima saved $15,000 toward a down payment on a house. She makes $5,375 a month. What is the maximum loan she can take on a house? A) $129,000 B) $193,500 C) $
Animals conduct certain behaviors in mating. Some practice _____, in which one male breeds with only one female, and others practice _____, in which one male br
The three European nations who fought together in World War I as the Allies, or the Triple Entente, were Russia, Great Britain, and .
Litho means stone. a. True b. False