mianna15 mianna15
  • 04-02-2021
  • Mathematics
contestada

Twelve packs of paper cost $7.20. Of each pack costs the same, how much does one pack cost?

Twelve packs of paper cost 720 Of each pack costs the same how much does one pack cost class=

Respuesta :

laneylouu
laneylouu laneylouu
  • 04-02-2021
Each pack costs $1.66 dollars
Answer Link
MESSUTUDIENICE MESSUTUDIENICE
  • 04-02-2021

Answer:

$0.6

Step-by-step explanation:

P means Packs

12P=$7.20

divide both sides by 12

P=$0.6

so 1 pack costs $0.6

Answer Link

Otras preguntas

how to find q1 and q3
Phosphorus is an essential nutrient for plants and animals. Phosphorus normally occurs in nature as part of a phosphate ion (PO4)3. As you can see from the diag
Which of the following best describes a lyric poem? A. songlike B. written about love or hate C. tells a story D. all of the above
What is the vertex of f(x)=-2x^2+20x-7
What interprets software instructions and literally tells the other hardware devices what to do, based on the software instructions?
Wickland company installs a manufacturing machine in its production facility at the beginning of the year at a cost of $108,000. the machine's useful life is es
Which line in the excerpt for war of the worlds suggests a future in which humans will inhabit distant planets
who was merideth wilson and what was she known for
what might an envious character do?
Why is potassium less reactive than silver