anabandavidales
anabandavidales anabandavidales
  • 05-02-2021
  • Mathematics
contestada

You can purchase 2 sodas for 3 dollars, how much does 6 sodas cost?

Respuesta :

BenDaChickenMaster
BenDaChickenMaster BenDaChickenMaster
  • 05-02-2021

Answer:

It costs $9

Step-by-step explanation:

Lets look at the ratio:

2/3

We need x:

6/x

Make an equation using the butterfly method:

3(6) = 2x

Simplify:

18=2x

Divide both sides by 2:

x=9

It costs $9

Answer Link
jaidyn200524 jaidyn200524
  • 05-02-2021
if you purchase 2 sodas it’s $3, 4 sodas it’s $6, and 6 sodas it’s $9. so it would be $9
Answer Link

Otras preguntas

What are some inventions or ideas that help to adVance trade
After the Reconstruction Era, the Southern states were economically disadvantaged because of A) waves of immigration. B) the institution of slavery. C) their
What was life like during the Paleolithic age?
Find the equation of the straight line passing through the point (0, 1) which is perpendicular to the line y = -2x+2
Question number 12 please
a college has a student to teacher ratio of 30 to 2. if there are 180 teachers at the college, how many studentd attend the college?
How did the renaissance change the way people thought about themselves
The president shall have power to fill up all vacancies that may happen during the recess of the senate, by granting commissions which shall at the end of their
You ask 150 people about there pets.9/25 of the people have dogs.1/6 of the people who own a dog own a cat too. Q1: how meany people own a cat and dog? Q2:How m
solve this system by using substituion x+6y=-13. 7×-6y=5