ffstanley ffstanley
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

(b) Melissa bought 18 pounds of flour for $10.
How many dollars did she pay per pound of flour?
dollars per pound

Respuesta :

sparklingsunset
sparklingsunset sparklingsunset
  • 01-03-2021

Answer:

$1.80 per pound.

Step-by-step explanation:

You take 18/10 =1.80.

Hope that helps!

Answer Link

Otras preguntas

How would you expect a sample of pentane to behave under similar experimental conditions?
I need help on a mathematics question. I need an explanation. Solve 2 log x = log 64. x = 8 x = ±8 x = 32 x = 128 Why is it not B and rather A? I agree with 8,
what is one argument a historian might make about the atlantic slave trade based on these sources
To turn a note into an appointment or meeting, you drag the note from the notes window to the ____ button on the navigation pane.
In 1928, when the high jump was first introduced as a women's sport at the Olympic Games, the winning jump for women was 70.0 inches, while the winning jump for
FAST ANSWERS ONLY PLEASE HELP
A part-time house cleaner made $9258.13 last year. If he claimed himself as an exemption for $3650 and had a $5700 standard deduction, what was his taxable inco
Which linux file instructs linux about which folders to share with nfs?
To use a parameterized manipulator, the program must include the header file iostream. a. True b. False
During the summer, Tyler delivers packages and Miranda cares for animals on a farm. To show their earnings, Tyler makes a graph and Miranda makes a table. Which