jajpopra0001
jajpopra0001 jajpopra0001
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

Which is a better buy, 5 for $4.25 or 8 for $6.88?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-03-2021

Answer:

5 for $4.25

Step-by-step explanation:

First you find how much of one each cost

4.25 divided by 5 = 0.85

6.88 divided by 8 = 0.86

The one for 5 for $4.25 is one cent less

one cent is still money

Answer Link

Otras preguntas

Which two cities have approximately the same longitude? A. Holbrook, AZ, and Tallula, IL B. Ballard, UT, and Tallula, IL C. Athens, WI, and Tallula, IL D. H
I have a litre bottle of water i drink 400 millilitres how much water do i have left
Is the zombie apocalypse possible?Why or why not?
Which text in this excerpt from N. Scott Momaday's The Way to Rainy Mountain uses a simile to create a vivid picture? For my people, the Kiowas, it is an old l
You have 40 minutes to exercise at the gym, and you want to burn 300 calories total using both machines. How much time should you spend on each machine?(one bur
what's the slope and y intercept for: 10x-5y=2
Carl Major pays a $390.00 premium annually. This represents 30% of the total premium. The rest of the premium is paid by his employer. Calculate:
Find two numbers such that the sum of the first and three times the second is 5 and the sum of the second and two times the first is 8.
What is a dense positively charged mass in the center of an atom
Carmen has a rope 54 feet long. She wants to cut it into 6-foot lengths to make jump ropes for the members of the jump roping team. How many jump ropes can Carm