ann4358 ann4358
  • 02-03-2021
  • Mathematics
contestada

How much will 9 pencils cost if 6 pencils cost $1.68?

Respuesta :

vyronicaducat
vyronicaducat vyronicaducat
  • 02-03-2021

Answer:

$2.52

Step-by-step explanation:

1.68/ 6 = $0.28 each pencil

0.28 x 9 = $2.52

Answer Link

Otras preguntas

A scientist is studying the metabolism of proteins in yeast and wants to follow the formation of proteins from the earliest possible point. In her experiment, s
How are bacteria evolving to become more dangerous and virulent towards humans?
Is the intercept:02or 8?​
(m2 + 14m +31) = (m + 10)
Treasury stock shares are a.issued shares that are held by the treasurer of the corporation. b.part of the total outstanding shares but not part of the total is
Erin invests $7000 in stocks and bonds. The bonds earn 5% annual interest and the stocks earn 8% interest. If she earns $404 in interest, how much does she inve
Charles has a circular carpet in his drawing room. He wants to put a circular table in middle of the carpet. The diameter of the table is 4 meters. Calculate ho
FIRST TO HELP ME WILL GET Brainleyist!!! Find the perimeter of the parallelogram, A. 15.9ftB. 24.84ftC. 31.8ftD. 11.73ft​
The morphological species concept involves the identification of certain structural traits, called ________, to distinguish one species from another.
The value of ΔHvap for water at 100.°C is 40.7 kJ/mol. How much energy (in J) is required to completely vaporize 5.6 g of water at 100.°C? The molar mass of wat