charwil1409 charwil1409
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

A package of 8 count batteries costs $6.16. A package of 20-count AA BATTERIES COSTS $15.20.

Respuesta :

diamondtate01
diamondtate01 diamondtate01
  • 03-03-2021
The unit price of the 20 pack is $0.79 and the unit price for the 8 pack is $0.80.

Simply Take the price of the pack of batteries divided by the number within the pack.
$6.40 / 8 == $0.80
$15.80 / 20 == $0.79
Answer Link

Otras preguntas

write the equation of the line that is parallel to the given line and goes through the given point. Graph the parallel lines. 1.) y=2x+1 (2,-2) 2.) y=-3x +4 (-
When individuals believe they control their own future?
Why would a poet imagery in a poe. m
Lily estimates a quotient of 120 and found an actual quotient of 83. What she should do next
Mi ____ es el hijo de mi tío. hijastro primo suegro mi ____ es el hijo de mi hijo. nieto padrastro yerno mi ____ es la hermana de mi esposo. cuñada gemela nue
Adoption can help a family that wants children but cannot get pregnant. A true B false
the local zoo is filling two water tanks
What vein collects blood from the entire small intestine and two Thirds of the large intestine?
Anita has $300 in her savings account that earns 5% annually. The interest is not compounded. How much interest will she earn in 1 year? (Hint: Use the formula
How did the assassination of the archduke of Austria Hungary lead to war between Russia and Germany