vevelinteixeira
vevelinteixeira vevelinteixeira
  • 01-04-2021
  • Mathematics
contestada

addie spent 4.32 on 6 cherry-flavored popsicles. find the unit rate

Respuesta :

vickyz65001248 vickyz65001248
  • 01-04-2021

Answer:

$0.72

Step-by-step explanation:

4.32 dollars per 6 popsicles.

4.32 / 6 = 0.72 per popsicle.

Answer Link

Otras preguntas

Calculate the number of moles of oxygen in a 12.5-l tank if the pressure is 25325 kpa and the temperature is 22°c
· Plants were spread from one continent to another. · Animals and diseases were introduced to new areas. · Populations were destroyed by foreign contact. · The
What is the author's central idea in this text? A) The author is trying to determine why democracy has been more successful in American than in France. B) The a
how do you factor a polynomial by its greatest common monomial factor of 25y^2-35y ​
what is the molarity of a solution
The amount of money that college students spend on rent each month is usually between 300 and $600. However there are fewer students spend $1300. What measure o
Lee la descripción de cada restaurante y responde a las preguntas. A Sofía le encanta la paella y quiere un plato de paella, el más auténtico posible. ¿Adónde
How was New Orleanscaptured?​
You buy a new workstation that features an embedded RAID controller on the motherboard. You want to setup hardware RAID 10. How many hard drives are required, w
Elements in group 15 will electrons to obtain a noble gas structure. How many electrons will the element gain or lose in order to obtain a noble gas structure