nevaeh10101
nevaeh10101 nevaeh10101
  • 02-04-2021
  • Mathematics
contestada

somebody please help me :)​

somebody please help me class=

Respuesta :

SirJames15
SirJames15 SirJames15
  • 02-04-2021

Answer:

(5,7.5) (12,18) (18,27)

Step-by-step explanation:

It costs $1.50 per cupcake.

y = 1.5x, where x is the amount of cupcakes and y is the amount of money in dollars.

7.5 = 1.5 times 5

18 = 1.5 times 12

27 = 1.5 times 18

Answer Link

Otras preguntas

Need help with my french homework plz
Alex just received an increase in wage of $2.75 per hour. Before the raise went into effect, he was earning $14.05 per hour. How much is the increase in his wa
How many finished goods units should be produced during the quarter?
Write a compound inequality using the variable d for how many ounces of canned food I need to feed each cat per day. ) The weight requirement for canned food is
Heat escaping the core creates what in the next layer
Rafiq Jackson’s monthly budget allows him to spend a monthly average of $175 for groceries. In August he spent $85 and in September he spent $123. How much more
Which organ system includes the spleen and the tonsils?
please help!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
How is gene therapy fundamentally different from treating disease using traditional medicine?
The mixture of food and gastric juice that passes from your stomach to your small intestine is called