natalian23 natalian23
  • 03-04-2021
  • Mathematics
contestada

Carlo buys $14.40 worth of grapefruit. Each grapefruit costs $0.80.
how many does he have

Respuesta :

Jordenthebest12345
Jordenthebest12345 Jordenthebest12345
  • 03-04-2021

Answer:

Mate, just divide...its that simple..

$14.40 divided by 0.80= 18

ANSWER: 18

Step-by-step explanation:

Answer Link
1123789
1123789 1123789
  • 03-04-2021

Answer:18

Step-by-step explanation: if you divide 14.40 by 0.80 you'll get the amount of grapefruits Carlo bought.

Hope this helps.

Answer Link

Otras preguntas

Who is SohCahToa Joe? on Csi geometry:trigonometry I need the answers.
Propane and oxygen react according to the equation: C₃H₈(g) + 5O₂(g) → 3CO₂(g) + 4H₂O(g). How many grams of water can be produced from the complete combustion o
Write in function form X+y=6..?
what is 1/9 of 60 equal
What metric unit should i use to measure the mass of a monkey
which is longer 635 millimeters or 535 centimeters ?
which organism would more closely resemble it's parent,one produced by asexual reproduction,or one produced by sexual reproduction? why?
Randal answers 96 out of 120 questions correctly on a science exam. What percent of the questions did Randal answer correctly
How far does Franklin Roosevelt deserve his reputation as one of the greatest US presidents?
I am a polyhedron. I am a prism. my two bases are hexagon. my two other faces are rectangles.