jasleneb2008 jasleneb2008
  • 04-04-2021
  • Mathematics
contestada



Totsakan had $22 to spend on five pencils.
After buying them he had $12. How
much did each pencil cost?

Respuesta :

kaimawakana
kaimawakana kaimawakana
  • 04-04-2021

Answer:

$2 each

Step-by-step explanation:

If x is the price of 1 pencil, the equation is 22-5x=12

-5x=12-22

-5x=-10

5x=10

x=2

Each pencil was $2

Hope it helps :)

Brainliest? :o

Answer Link
Clarissa2117 Clarissa2117
  • 04-04-2021
$22-$12=10
$10 divided by 5 pencils= $2
Hope it helped.
Answer Link

Otras preguntas

X 2.3.3-PSA planet has a surface temperature of 803° Fahrenheit. What is this temperature in degrees Celsius?The formula used to convert from Fahrenheit (F) to
4.05 LC) The graph shows y as a function of x: y Q P R S In which segment is the function decreasing? A) P B) Q C) R D) S
If 2x = 60, find the value of 6 - 7x
list two reasons Gavrilo Princip would have for disliking the Austrio-Hungarian empire
A cryptarithm is a math puzzle in which the digits in a simple equation are replaced with letters. Each digit is represented by only one letter, and each letter
What the answer now fast
surface area of three dimensional
What the answer to the question
Please answer the question in the image below ASAP
Find the value of x that makes ABCD a parallelogram.