nblizz nblizz
  • 01-05-2021
  • Mathematics
contestada

Please help me with this question

Please help me with this question class=

Respuesta :

elpink25
elpink25 elpink25
  • 01-05-2021

Answer: $11.71

Step-by-step explanation: she bought 5 spirals so that's $1.35 X 5

Then she bought 12 pens that cost $1.24 for 3 pens to find that you divide 12 by 3 to get 4.

So 4 sets of 3 pens.

Then you can set up your equation like this: 5(1.35)+4(1.24)=

You then distribute, so: 6.75+4.96

To then get 11.71

Answer Link

Otras preguntas

mike constructed a closed box that measures 2.5 feet long by 3 feet wide by 1.5 feet high. what is the total area of the material mike needs to construct the bo
25% of what nember is 19
25% of what nember is 19
Propane and oxygen react according to the equation: C₃H₈(g) + 5O₂(g) → 3CO₂(g) + 4H₂O(g). How many grams of water can be produced from the complete combustion o
what is 1/9 of 60 equal
THE EXPRESSION (TAN THETA) (CSC THETA) IS EQUAL TO?
what planet starts with e?
which organism would more closely resemble it's parent,one produced by asexual reproduction,or one produced by sexual reproduction? why?
at what point do scientists classify an area's weather as its climate? 1 year ,5 years ,15 years or 30 years
You are standing 1 meter from a squawking parrot. If you move to a distance three meters away, the sound intensity will be what fraction of its original value?