haileemarz2025
haileemarz2025 haileemarz2025
  • 03-05-2021
  • Mathematics
contestada

Crunchy peanut butter cost $325 for 259 g. in shop b it costs $408 for 340 g.
which shop gives you better value for your money?

Respuesta :

Jenna1705
Jenna1705 Jenna1705
  • 03-05-2021
Shop B. This is cause shop A charges about $1.25 for each g of peanut butter, while Shop B charges only $1.20 for each g of peanut butter. Hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

Three characteristics of the Renaissance include:
If the edge length of a cube is 11 feet, what is the correct way to write the expression to represent the volume of the cube in exponential form? (2 points) 11
Explain why a fluorescent light bulb is not as hot as an incandescent light bulb.
Which is an equivalent expression for 14+10x+6−8x?14+10x+6−8x?
can someone help me in history ?
5 What has turned Anne’s whole world upside down in her July 8, 1942 report?
what is the time span in years between the taking of the official sensus
Two squares are attached to the sides of a quarter circle as shown. What is the best approximation for the area of this figure? Use 3.14 to approximate pi.
Which book of justinian law served as a textbook for law students?
What is the constant of variation for the quadratic variation? 0.1y = 3x2