krishnapandey4286
krishnapandey4286 krishnapandey4286
  • 04-05-2021
  • Mathematics
contestada

Apples are sold at rupees 48 4/5 per kg.What is the cost of 3 3/4kg of apples?​

Respuesta :

m2943 m2943
  • 04-05-2021
The cost would be 183 rupees
Because

= 3 ( 3 / 4 ) x 48 ( 4 / 5 )
= 183 rupees.
Answer Link

Otras preguntas

Which is the product of 58 and 1,000? a. 0.058 b. 5,800 c. 58,000 d. 580,000
a = 2 + 3a + 6, Solve for a.
to what other war does the league compare the war in the philippines?
what food can provide the body with a quick source of the energy needed to carry out cell functions (A) Whole grain bread (B) ground hamburger (C) vege
Help with #4!!! I’ve tried to figure it out but I can’t.
Think about the point of view in a memoir. Which of the following pronouns reflect the point of view? A it B I, me, my C he, she, him, her D they, the
Number 7 I need help!
If one of your friends tries to get you to stay out later than your curfew, you should: A. Go along with it because your parents are too strict anyway. B. Ye
john makes $10.50 PERS HOUR WHAT EXPRESSION REPRESENS HOW MUCH HE WILL MAKE IF HE WORKS H HOURS
Please help me on this